Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping on the Ventura leather corner chair. A tall back takes an angled line to the base with low-profile feet. A plush seat cushion and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort. This chair can stand alone or be used as part of the Ventura sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
|---|---|
| Col | 101.2 |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Featuredwaysku | 3532LO |
| Leather | 296-022 |
| Leather Shown | 296-022 |
| Marketing Labels | Ventura Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 40.25 |
| Product Type | Corner Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 89.0 |
| Total Shipping Weight | 89.0 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 3530L, 3541LY and 3542LY |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Hd0e5XpI–/wwugzump90ercdl7p2bf.pdf |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 40.25 in (102.23 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.