Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Two exposed teak asymmetrical squares encase the seat and floating back of the Leilani outdoor swivel chair. Offered in the Smoked Truffle finish, the arms provide a gentle slope to the front with softened corners inside the open shape. A rounded back and deeply sloped seat ensure that comfort is key in this 360-degree swivel chair.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Com | 3.2 |
| Created | 10/19/2022 |
| Cubes | 32.81 |
| Fabric | 6079-002 |
| Fabric Shown | 6079-002 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C439SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C439SBO |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 28.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Hidden swivel base | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Teak frame in Smoked Truffle finish only | Yes |
| Tight seat and back | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Featuredwaysku | O4319SB |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Qty On Hand | 114 |
| Width | 28.5 in (72.39 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.