Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sinuous curves and luxurious upholstery give the Elle sectional a cloud-like softness. Inspired by a traditional kidney-shaped design, the encircling back sweeps around to create a sheltering effect.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (3) Tight back |
|---|---|
| Cubes | 165.87 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 5605-000 |
| Fabric Shown | 5605-000 |
| Kitted Skus | P1541A, P1542A, P1560A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Elle Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 32.25 |
| Overall Product Width | 173.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | P1541A Elle Right Arm Loveseat, P1542A Elle Left Arm Loveseat and P1560A Elle Wedge |
| Product Name Search | Elle Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 26.75 in and 67.95 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 305.0 |
| Total Shipping Weight | 305.0 |
| Website Material | Fabric |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–SkBdgReP–/iytxly08g5qjklo34rst.pdf |
| Sectional Skus | P1541A, P1542A and P1560A |
Reviews
There are no reviews yet.