Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Stately and impressive, the Drew sofa is impeccably upholstered and detailed to fill any space beautifully. Fiber back pillows lend comfort and support, while four coordinating accent pillows add polish and style. Elevated on chunky wooden legs, it’s the perfect way to lend drama to a living area.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 75 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 20.5 |
| Created | 4/23/2025 |
| Cubes | 79.33 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 5567-002 |
| Fabric Shown | 5567-002 |
| Featuredwaysku | P7956A |
| Finish Shown | WDF – 764 Java |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 92 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 92 in (233.68 cm) |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| $modifiedat | 20250423090904 |
Reviews
There are no reviews yet.