Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Asher swivel chair has a unique frame with high-loft curved arms and a shaped back. Comfort comes from a knife-edge back pillow, and a Blendown throw pillow. The enticing shape, swivel base, and deep seat create a luxuriously restful statement.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1032-C52 |
| Fabric | 1032-002 |
| Fabric Shown | 1032-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P1052S and P1052SY |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.