Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The artfully crafted Torres arm chair seems to defy gravity as an inset upholstered back float above a matching upholstered box seat. Both are supported by a stunning cast hammered stainless steel frame. The result is a gorgeously glam design inspired by modern architecture.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Com | 2.5 |
| Cubes | 33.33 |
| Fabric | 1149-010 |
| Fabric Shown | 1149-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 22.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Cast textured polished stainless steel frame with upholstered box seat and inset upholstered back | Yes |
| Glides | Yes |
| Depth | 25.63 in (65.1 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 22.5 in (57.15 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.