Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The generous shape of the Merritt sofa defines the comfort of the design. The tightly upholstered back embraces the base with rounded proportions. The sleekly curved shape offers a modern outlook on relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 12.4 |
| Cubes | 87.85 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1297-000 |
| Fabric Shown | 1297-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 95 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Depth | 45.5 in (115.57 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
| Curved, tight seat and back | Yes |
| Elegantly rounded arms | Yes |
| Midcentury-inspired design | Yes |
| Wire-brushed Flaxen finish only | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.