Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Glass, metal natural fibers combine for a modern organic design in the Kendo cocktail table. A woven abaca shelf sits under a tempered glass top, adding a layer of chic texture. The steel frame has rounded corners and an x-shaped base, finished in Graphite.
Product Details
| Cubes | 27.49 |
|---|---|
| Overall Product Height | 18.38 |
| Overall Product Width | 50.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 142.6 |
| Total Shipping Weight | 142.6 |
| Website Material | Glass, Metal and Woven |
| “X”-shaped bottom stretchers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Steel frame in Graphite finish with woven abaca shelf in Light Grey Wash finish and a tempered glass top | Yes |
| Depth | 30.25 in (76.84 cm) |
| Height | 18.38 in (46.69 cm) |
| Width | 50.25 in (127.64 cm) |
| Qty On Hand | 51 |
Reviews
There are no reviews yet.