Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its organic wheat motif design, the Somerset table brings an artistic and natural feel to a dining space. The cast aluminum base shimmers with plated leaves in a silver leaf finish, exhibiting meticulous craftsmanship. For a smooth finish, the clear glass top features an eased, polished edge.
Product Details
| Cubes | 38.10 |
|---|---|
| Kitted Skus | 369774, 998054P |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Shown | 369774 Somerset Dining Table Base and 998054P Dining Table Top |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 263.0 |
| Total Shipping Weight | 263.0 |
| Website Material | Glass, Gold/Silver Leaf and Metal |
| 54″ Clear (non-tempered) glass dining table top with eased edge | Yes |
| Cast aluminum base with wheat motif design and plated metal leaves in Silver Leaf finish | Yes |
| Pop-in glass bumpers included | Yes |
| Depth | 54 in (137.16 cm) |
| Height | 30.25 in (76.84 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.