Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The beautifully balanced design of the Nicolette sofa combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. Spring down cushions provide sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic. Feather blendown pillows add an accent while enhancing the relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 78.5 in and 199.39 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 21.6 |
| Cubes | 79.72 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 98 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 78.5 in and 199.39 cm |
| Shipping Weight | 225.0 |
| Total Shipping Weight | 225.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Transitional style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Block feet | Yes |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 98 in (248.92 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.