Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Palisades Sofa offers a soft blend of modern and traditional lines and refined welt trim to create inviting seating for any style of home. The gently curved arms bring elegance to a room while thin piping and the tight back show the professional upholstery work of Bernhardt furniture. Short legs are capped in brass or nickel ferrules for a chic touch. Add more beauty to the room by pairing it with a Palisades Chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 76 in and 193.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 20 |
| Cubes | 93.02 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 2013-011 |
| Fabric Shown | 2013-011 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 82.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric |
| The metal ferrules on the feet of this frame are available in Antique Brass or Nickel | Yes |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 82.5 in (209.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.