Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Palisades sectional exhibits fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Elegant sloped arms, welt trim and sleek tapered legs add to the sophisticated appeal of this piece, while nailhead trim accentuates the graceful curves and clean lines. Tapered legs capped in metal ferrules provide a chic finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (8) Tight back |
| Cubes | 148.01 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1724-100 |
| Fabric Shown | 1724-100 |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Kitted Skus | N4430, N4430, N4432, N4441, N4442 |
| Marketing Labels | Palisades Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 133 |
| Pieces Shown | N4430 Palisades Armless Chair, N4432 Palisades Corner Chair, N4441 Palisades Right Arm Loveseat and N4442 Palisades Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 480.0 |
| Total Shipping Weight | 480.0 |
| Website Material | Fabric |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–kUU-XLNx–/s4gkrpfo62xepfyvo5xd.pdf |
| Sectional Skus | N4430, N4432, N4441 and N4442 |
| Nailhead trim | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet with ferrule | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Depth | 133 in (337.82 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 133 in (337.82 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.