Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Brigitte dining table is inspired by vintage style and showcases a stunning modern glamour. Rounded base panels have polished stainless steel feet and support a table top with rounded corners. The top offers a glam detail with a stainless steel inlay that complements the table’s Ecru finish.
Product Details
| Cubes | 33.56 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Kitted Skus | 357242, 357244 |
| Newintroductions | New |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 88 |
| Pieces Shown | 357242 Brigitte Dining Table Top and 357244 Brigitte Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 340.7 |
| Total Shipping Weight | 340.7 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| One 20″ leaf | Yes |
| Wire-brushed ash in Ecru finish with polished stainless steel inlay and polished stainless steel feet | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 46 in (116.84 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 12 |
| Width | 88 in (223.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.