Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The low-profile arms on the Rollins sofa add a shapely modern touch, but also act to enhance the loft of the Plush cushions and back pillows. The result is incredibly comfortable seating with an alluring style all its own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 86 in and 218.44 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 24.2 |
| Cubes | 89.93 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7107A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 86 in and 218.44 cm |
| Block feet | Yes |
| Low shaped arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Depth | 40.75 in (103.5 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
| Qty On Hand | 7 |
Reviews
There are no reviews yet.