Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Rory sofa showcases modern comfort in a pared-down style. Lightly padded, angled panels act as a stylish connector to the back and arms. Deep cushions and knife-edge back pillows offer a relaxing seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 90 in and 228.6 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 25.1 |
| Cubes | 91.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7857A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 35.25 |
| Overall Product Width | 99 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 90 in and 228.6 cm |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 35.25 in (89.53 cm) |
| Width | 99 in (251.46 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wood feet | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.