Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sofa. The arms gently sweep from a tall back and then take a straight line to the floor. Three deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.00 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 78.50 in and 199.39 cm |
| Back Pillow | (3) Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 80.82 |
| Leather | 324-222 |
| Leather Shown | 324-222 |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 34.00 |
| Overall Product Width | 89.50 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.50 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Leather |
| Curved track arm | Yes |
| Bustle back | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wooden block feet | Yes |
| Seat Width | 78.5 in and 199.39 cm |
| Depth | 41.50 in (105.41 cm) |
| Height | 34.00 in (86.36 cm) |
| Width | 89.50 in (227.33 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.