Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A distinctive open all-weather wicker weave in Pampas finish elevates the style of the laid-back Atlas accent chair. The teak frame in Sea Oat finish has sleek and shapely lines that flow from the straight front legs to the sled-shaped back legs. The mix of materials crafts a uniquely elegant style for outdoor living. Optional purchase fabric pad also available.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.00 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 25.25 in and 64.14 cm |
| Cubes | 24.24 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – Sea Oat and WVF – Pampas |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 32.25 |
| Overall Product Width | 28.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Atlas Outdoor Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 21.75 in and 55.24 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Seat Width | 25.25 in and 64.14 cm |
| Woven back | Yes |
| Wood frame | Yes |
| Shaped wood arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Qty On Hand | 71 |
Reviews
There are no reviews yet.