Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Crafted of carbonized teak in Sea Oat finish, the Melbourne cocktail table balances shape and planes with a live-edge planked top. Straight vertical lines define the two panel legs.
Product Details
| Cubes | 16.54 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Sea Oat |
| Furniturecoveringraphite | C6023O |
| Furniturecoverinlightgrey | C6023BO |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 181.9 |
| Total Shipping Weight | 181.9 |
| Website Material | Wood |
| Carbonized teak in Sea Oat finish | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Top with live edge | Yes |
| Depth | 36.00 in (91.44 cm) |
| Height | 17.00 in (43.18 cm) |
| Overall Product Height | 17.00 |
| Overall Product Width | 56.00 |
| Qty On Hand | 30 |
| Width | 56.00 in (142.24 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.