Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Striking design comes from an open weave crafted of twisted abaca All-Weather Wicker on the Carmel arm chair. But the pattern isn’t just about style; it also provides a comfortable back for outdoor lounging. Woven over a stainless steel base, the wicker is made to withstand weather conditions outdoors but is beautiful enough for indoor rooms.
Product Details
| Cubes | 21.82 |
|---|---|
| Finish Shown | WVF – Hazelnut |
| Furniturecoveringraphite | C3552O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3552BO |
| Order As Shown | Yes |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Shipping Weight | 45.4 |
| Total Shipping Weight | 45.4 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Stainless steel frame wrapped in All-Weather Wicker in Hazelnut finish | Yes |
| Stainless steel outdoor glides attach to and wrap the stretchers | Yes |
| Optional seat cushion available – see X03552C to order | Yes |
| Arm Height | 26.00 in and 66.04 cm |
| Depth | 23.75 in (60.33 cm) |
| Height | 36.00 in (91.44 cm) |
| Overall Product Height | 36.00 |
| Overall Product Width | 23.00 |
| Qty On Hand | 45 |
| Seat Depth | 18.00 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 19.00 in and 48.26 cm |
| Width | 23.00 in (58.42 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.