Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An open weave crafted of rope in a Shiitake finish twists a sophisticated pattern around a club chair frame. Comfort is key in this outdoor design with a deep seat cushion and a loose back pillow. The result is a chair that is sophisticated enough for indoor settings, but created with materials to withstand outdoor elements.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 26 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 2.7 |
| Cubes | 15.5 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6070-002 |
| Fabric Shown | 6070-002 |
| Featuredwaysku | O4413A|O4413B |
| Finish Shown | WVF – Shiitake |
| Furniturecoveringraphite | C4413O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4413BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 26 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Woven |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Grey powder-coated aluminum frame wrapped in woven rope in Shiitake finish | Yes |
| Loose, knife-edge fiber back pillow | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.