Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
In a mix of stunning textures, the Catalonia chair is designed with twisted abaca all-weather wicker across the sides and back, over a frame of sun-washed teak. A deep seat cushion is flanked by a back pillow and two bolsters for ease and comfort. The elevated outdoor look breathes fresh air into exterior design with uniquely beautiful materials.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 34 in and 86.36 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, |
| Com | 6.4 |
| Cubes | 26.43 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6057-012 |
| Fabric Shown | 6057-012 |
| Finish Shown | WDF – Sun Washed and WVF – Hazelnut |
| Frameonlysku | O1502F |
| Furniturecoveringraphite | CO152O |
| Furniturecoverinlightgrey | CO152BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 26 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 31.5 in and 80.01 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 36.5 in and 92.71 cm |
| Shipping Weight | 61.0 |
| Total Shipping Weight | 61.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion with deluxe faux down topper | Yes |
| Knife-edge fiber back pillow & two side bolster pillows | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Sides and back in twisted abaca All-Weather Wicker in Hazelnut finish | Yes |
| Solid teak frame in Sun Washed finish | Yes |
| Sun Washed finish is semi-transparent, allowing the natural variations in wood grain and color to show through | Yes |
| Variation in finish color from piece to piece and within each individual piece of furniture is normal and expected | Yes |
| Depth | 31.5 in (80.01 cm) |
| Featuredwaysku | O1502A |
| Height | 26 in (66.04 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Qty On Hand | 97 |
Reviews
There are no reviews yet.