Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
At first glance, the Ravello swivel chair seems to be designed for interior rooms with its classic club chair silhouette. But this chic design is made to withstand the elements in any outdoor setting. The cushions are filled with a plush polyester and foam blend supported by a lightweight and durable aluminum frame for exterior rooms.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Com | 4.5 |
| Cubes | 26.56 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6051-002 |
| Fabric Shown | 6051-002 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Furniturecoveringraphite | C6923SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C693SBO |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 31 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Tight seat and back, upholstered in a combination of Exteriors Plush and foam | Yes |
| Powder-coated aluminum swivel base in black finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.