Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Salinas swivel chair has an innovative style that’s crafted from a soft-knit sock weave in Nordic Grey finish, wrapped around a curvaceous aluminum frame. The texture of the frame is complemented with a comfortably deep seat cushion and a loose back pillow. The unique design offers an elevated look for outdoor living.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Type | Swivel Chair |
|---|---|
| Website Material | Fabric and Woven |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Fabric | 6119-000 |
| Furniturecoverinlightgrey | C552SBO |
| Fabric Shown | 6119-000 |
| Finish Shown | WVF – Nordic Grey |
| Roomtype | Outdoor |
| Com | 2.7 |
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Depth | 34 in (86.36 cm) |
| Featuredwaysku | O5522SA |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 35 |
| Qty On Hand | 82 |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Width | 35 in (88.9 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.