Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Designed to elevate an outdoor space the Sorrento chair has a powder-coated cast aluminum frame that is textured to create a touch of industrial design. A webbed sling seat provides comfort with a plush cushion and back pillow with knife edge seams.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 5.6 |
| Cubes | 22.2 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Frameonlysku | O2402F |
| Furniturecoveringraphite | C2402O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2402BO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 27 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Sorrento Outdoor Chair |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Exterior grade materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Loose, knife-edge, fiber back pillow with welt | Yes |
| Textured cast aluminum frame in clear powder-coat finish | Yes |
| Webbed Sunbrella sling seat & back in Seagrass finish | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.