Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A balance of unique materials crafts a stunning modern organic outdoor sofa. The frame is designed with an all-weather weave with open teak legs that wrap from the front to the back. The back panel is upholstered, and the design includes two seat cushions and two back pillows.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 87 in and 220.98 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 11.8 |
| Cubes | 96.98 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6077-002 |
| Fabric Shown | 6077-002 |
| Finish Shown | WDF – Sea Oat and WVF – Hazelnut |
| Frameonlysku | O5457F |
| Furniturecoverinlightgrey | C5457BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 91.5 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 197.0 |
| Total Shipping Weight | 197.0 |
| Website Material | Fabric, Wood and Woven |
| Seat Width | 87 in and 220.98 cm |
| Shelter arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Wood feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Depth | 35.75 in (90.81 cm) |
| Featuredwaysku | O5457A |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 91.5 in (232.41 cm) |
| Qty On Hand | 55 |
Reviews
There are no reviews yet.