Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Trieste outdoor swivel chair takes a bold approach with its generous lines and deep weave all-weather wicker pattern in Pampas finish. Deep comfort is on offer in the T-shaped seat cushion and back pillow, and a swivel base crafts a moveable style thats elevated and modern.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 36.16 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6077-002 |
| Fabric Shown | 6077-002 |
| Finish Shown | WVF – Pampas |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.50 |
| Overall Product Width | 37.75 |
| Product Name Search | Trieste Outdoor Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.75 in and 55.24 cm |
| Seat Height | 18.25 in and 46.36 cm |
| Shipping Weight | 77.0 |
| Total Shipping Weight | 77.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Made To Order | Yes |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Woven arm | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Com | 4.5 |
| Qty On Hand | 96 |
Reviews
There are no reviews yet.