Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and stylish design. The Wailea swivel chair captivates with its unique texture and silhouette. Crafted from a soft-knit Nordic Gray sock weave wrapped around an aluminum frame, this piece offers comfort, durability and modern appeal. The best of innovation and design in luxury outdoor living culminates in the Wailea chair.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 32.5 in and 82.55 cm |
|---|---|
| Ba | 28 in and 71.12 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 31.56 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Oyster and WVF – Nordic Grey |
| Frameonlysku | O2013SF |
| Furniturecoveringraphite | C2013SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C213SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 36.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 28 in and 71.12 cm |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Woven |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Knife-edge with welt, fiber back pillow | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated aluminum frame wrapped in knitted sock weave in Nordic Grey finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Swivel base in Oyster finish | Yes |
| Winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Depth | 30.5 in (77.47 cm) |
| Featuredwaysku | OP213SC |
| Height | 33.5 in (85.09 cm) |
| Qty On Hand | 109 |
| Width | 36.5 in (92.71 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.