Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A boldly shaped and flowing base supports a freeform top on the Fresco cocktail table. The modern organic style has rounded edges and curves that offer an unstructured design. The outdoor design is crafted of glass-reinforced concrete with a plaster texture in Chalky White.
Product Details
| Cubes | 17.88 |
|---|---|
| Overall Product Height | 13.80 |
| Overall Product Width | 46.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Kidney |
| Shipping Weight | 168.4 |
| Total Shipping Weight | 168.4 |
| Website Material | Concrete |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Glass-reinforced concrete with plaster texture in Chalky White finish | Yes |
| Irregularly shaped top and base | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 27.50 in (69.85 cm) |
| Height | 13.80 in (35.05 cm) |
| Width | 46.50 in (118.11 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.