Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Characterized by exceptional luxury and sophisticated design, Bernhardt Exteriors offers a selection of elegant yet durable accent tables for every type of setting. The Tenerife cocktail table is crafted from natural stonecast with a unique coco twig pattern. A lay-on tempered glass top with a polished edge provides a smooth, sleek contrast to the textured stonecast. Clean and simple, this table reflects a stylish, modern approach to outdoor design.
Product Details
| Cubes | 31.24 |
|---|---|
| Furniturecoveringraphite | CX011O |
| Furniturecoverinlightgrey | CX011BO |
| Kitted Skus | X01011, X01011G |
| Overall Product Height | 18.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X01011 Tenerife Cocktail Table Base and X01011G Tenerife Cocktail Table Top |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 253.8 |
| Total Shipping Weight | 253.8 |
| Website Material | Glass and Stonecast |
| Adjustable glides | Yes |
| Natural stonecast with polyurethane protective top coat in White finish with coco twig pattern on top and sides | Yes |
| Lay-on tempered glass top with polished edge | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Glass bumpers included with this table | Yes |
| Qty On Hand | 10 |
| Height | 18.25 in (46.36 cm) |
| Depth | 42.00 in (106.68 cm) |
| Overall Product Width | 42.00 |
| Width | 42.00 in (106.68 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.