Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Modern and yet primitive in its style, the Katana side table has a deep top that’s support by three angled legs. Constructed in solid pine with pine veneers, the table has a beautify grained blacked pine finish that creates visual interest. The simplistic lines ensure that this table is at home in most room styles.
Product Details
| Cubes | 11 |
|---|---|
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 70.4 |
| Total Shipping Weight | 70.4 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Round side table with three legs | Yes |
| Pine solids in Blackened Pine finish | Yes |
| Depth | 25.31 in (64.29 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.