Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars sofa, complementing the wide track arms and bold silhouette. Plushly deep seat cushions and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. Four wide block feet take a stance in textured wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 83.50 in and 212.09 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 78.75 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1697-CK7 |
| Fabric | 1697-011 |
| Fabric Shown | 1697-011 |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 103.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.50 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 185.0 |
| Total Shipping Weight | 185.0 |
| Website Material | Fabric |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Wooden block feet in Tadon Cerused finish | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Optionlink | B1267 and B1267Y |
| Seat Width | 83.5 in and 212.09 cm |
| Depth | 40.50 in (102.87 cm) |
| Height | 27.50 in (69.85 cm) |
| Width | 103.25 in (262.25 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
Reviews
There are no reviews yet.