Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sleek modern lines and a unique metal inlay offer a distinctive style for the Marcato side table. A pedestal supports a square top with rounded corners, with the table finished in Cerused Greige. A distinctively modern detail is showcased with a metal shape inlaid into the top and finished in Dark Graphite.
Product Details
| Cubes | 13.67 |
|---|---|
| Overall Product Height | 20 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 86.0 |
| Total Shipping Weight | 86.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Fancy-face top | Yes |
| White oak in Cerused Greige finish with metal inlay in Dark Graphite finish | Yes |
| Pedestal style wood base | Yes |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 20 in (50.8 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 41 |
Reviews
There are no reviews yet.