Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Arnette cocktail table takes an architectural approach to composition and shape, offering visual variety and multiple surfaces for display. The multilevel top features a taller center section, while the extended base creates a shelf at the corners. Wire-brushed quartered oak veneers in white finish feature a linear wood grain for a look of understated luxury.
Product Details
| Cubes | 30.49 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear White |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 19.5 |
| Overall Product Width | 58 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 224.0 |
| Total Shipping Weight | 224.0 |
| Website Material | Wood |
| Plinth style base with hidden casters | Yes |
| Oak solids and quartered oak veneers in Linear White finish | Yes |
| Multi-level top with taller center section | Yes |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 19.5 in (49.53 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
| Width | 58 in (147.32 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.