Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping on the Ventura swivel chair. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the smooth swivel base. A deep seat cushion and box-edge bordered back pillow provide the ultimate in comfort.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.00 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 32.66 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1548-SC2 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1548-020 |
| Fabric Shown | 1548-020 |
| Instock | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P3502S |
| Overall Product Height | 33.00 |
| Overall Product Width | 35.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Ventura Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 34.75 in and 88.27 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Curved track arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Qty On Hand | 9 |
Reviews
There are no reviews yet.