Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Combining natural fabrics, relaxed tailoring and sumptuous cushioning, the Grace sofa offers a luxurious seating experience. A luxe feather down cushion and loose fiber back pillows provide unmatched comfort. Sloped square arms cut a graceful profile with contemporary appeal. A key feature of this tasteful and appealing sofa is the skirt, which helps to soften an interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.00 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 81.50 in and 207.01 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 22.4 |
| Cubes | 78.51 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Featuredwaysku | P4917A |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.75 |
| Overall Product Width | 89.75 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 185.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 185.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 81.5 in and 207.01 cm |
| Shaped track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Depth | 42.00 in (106.68 cm) |
| Height | 32.75 in (83.19 cm) |
| Width | 89.75 in (227.97 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.