Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Catalina round cocktail table combines unique materials with inspired design. The interplay of angles and curves creates an artistic feel. For a striking contrast, the sculptural cast aluminum base features a textured graphite finish, while the maple veneered top is finished in smooth white plaster. The top appears to hover above the base, adding to the unique character of this dynamic piece.
Product Details
| Cubes | 42.87 |
|---|---|
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Diameter | 52 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 271.0 |
| Total Shipping Weight | 271.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Cast aluminum base in Graphite finish | Yes |
| Maple veneered top in White Plaster finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 17 |
| Depth | 52 in (132.08 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.