Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Corinne dresser crafts a curvaceous textural design. Six rounded drawer fronts are wrapped in a beautiful woven fiber. The top is finished in Ecru, while the drawers are outlined in polished stainless steel. The unique hardware is also woven wrapped and outlined in metal.
Product Details
| Cubes | 40.76 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 408.8 |
| Total Shipping Weight | 408.8 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Polished stainless steel feet | Yes |
| Six woven-wrapped, pull-to-open, soft-close drawers with woven-wrapped bar pulls in Farine finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Wire-brushed ash in Ecru finish with polished stainless steel detailing | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Qty On Hand | 15 |
Reviews
There are no reviews yet.