Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Scout chair takes a unique approach to high design. The back and seat appear to be two interlocking pieces that curve and bend for supreme comfort. The chair rests on plinth-style feet in textured wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Com | 4.2 |
| Cubes | 32.81 |
| Fabric | 1493-001 |
| Fabric Shown | 1493-001 |
| Finish Shown | WDF – 672 Tawny – Cerused |
| Overall Product Height | 34.00 |
| Overall Product Width | 29.50 |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Armless | Yes |
| Textured wood feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 31.25 in (79.38 cm) |
| Height | 34.00 in (86.36 cm) |
| Width | 29.50 in (74.93 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.