Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A union of rustic wood and clean modern lines, the Fairgrove cocktail table anchors a room with understated style. The thick rectangular top features squares of sandblasted oak with an alternating pattern of horizontal and vertical wood grain. Two veneered oak panels support the substantial top for a structured and balanced look.
Product Details
| Cubes | 14.81 |
|---|---|
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 127.6 |
| Total Shipping Weight | 127.6 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Depth | 35 in (88.9 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 32 |
Reviews
There are no reviews yet.