Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Japanese torii gates inspired the modern design for the Norden cocktail table. The top has a half-circle design with a flat surface. It is supported by trapezoid legs that pierce the top of the table. The light Larza finish adds to the quiet sophistication.
Product Details
| Cubes | 27.16 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 58 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 121.0 |
| Total Shipping Weight | 121.0 |
| Website Material | Wood |
| Wirebrushed oak Cocktail Table in Larza finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 58 in (147.32 cm) |
| Qty On Hand | 12 |
Reviews
There are no reviews yet.