Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Dawkins sofa offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features wide track arms and tapered block feet, available in a variety of wood finishes. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated sofa the perfect place to lounge in style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 25.6 |
| Created | 10/17/2024 |
| Cubes | 83.37 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P9227A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 94 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Block feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
| $modifiedat | 20241017084509 |
Reviews
There are no reviews yet.