Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Each piece in the Thorne collection of round cocktail and side tables in varying heights and diameters functions beautifully as a stand-alone or as part of a group. These classic drum tables, meticulously crafted from quartered white oak veneers, feature a fancy face top with an understated starburst pattern. Sleek and cool, the Thorne cocktail table is a sophisticated showcase of wood’s inherent beauty.
Product Details
| Cubes | 25.91 |
|---|---|
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Wood |
| Fancy face top of rubberwood and poplar solids and quartered white oak veneer in Light Truffle finish | Yes |
| Non-marring heavy-duty casters | Yes |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
| Qty On Hand | 37 |
Reviews
There are no reviews yet.