Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Boldly dramatic design is brought to life in the Lunula dresser. Cast resin creates a textural surface with dimensional forms that captivate and engage. A wood frame in a Flaxen finish embraces the exuberant look, while cast and chiseled concrete bases support the elemental vision. Six push to open drawers offer ample storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 28.57 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – Sand Grey, RSF – Vellum and WDF – Flaxen |
| Overall Product Height | 31.50 |
| Overall Product Width | 70 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 365.0 |
| Total Shipping Weight | 365.0 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| Two textured cast concrete bases in Sand Grey finish | Yes |
| Six push-to-open drawers with carved cast resin drawer fronts in Vellum finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Flaxen finish on wood case | Yes |
| Bernhardt name plate in top left drawer | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 21.38 in (54.31 cm) |
| Height | 31.50 in (80.01 cm) |
| Width | 70 in (177.8 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
Reviews
There are no reviews yet.