Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The East Hampton upholstered bed finds the perfect balance between celebrated tradition and understated modernity. A clean minimalist aesthetic combines with refined proportions and graceful curves. On the frame, quartered ash solids and veneers are finished in a subtle Cerused Linen. For a slightly feminine look, inset upholstered panels on the headboard and footboard feature button tufting and welt trim. Muted gray fabric with a subtle weave adds softness and texture.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 74.06 |
| Fabric | B472 |
| Fabric Shown | B472 |
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 395FR66, 395H66 |
| Overall Product Height | 70 |
| Overall Product Width | 85.88 |
| Pieces Shown | 395FR66 Footboard/Side Rails and 395H66 Headboard |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 287.3 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.75 in and 19.68 cm |
| Total Shipping Weight | 287.3 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood-framed headboard and footboard with inset upholstered panel with button-tufting and welt | Yes |
| Ash wood-framed headboard and footboard, along with side rails and feet in Cerused Linen finish | Yes |
| Headboard curves slightly inward, creating a shelter effect | Yes |
| Wood veneered side rails | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 87.13 in (221.31 cm) |
| Height | 70 in (177.8 cm) |
| Qty On Hand | 32 |
| Width | 85.88 in (218.14 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.