Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The East Hampton collection is defined by its minimalist aesthetic, achieved through soft finishes, graceful curves and subtle accents. Sculptural in shape, this unique bench features a frame with an open arch and a curved seat. Blending seamlessly with the light Cerused Linen finish, the muted gray fabric contributes to the sophisticated palette of neutrals. A subtle weave adds softness and texture, highlighting the clean, curved lines of this elegant piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 9.12 |
|---|---|
| Fabric | B472 |
| Fabric Shown | B472 |
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 20 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Bench |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 16 in and 40.64 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 46.0 |
| Total Shipping Weight | 46.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood frame with open arch in center and shaped closed ends | Yes |
| Ash solids and veneers in Cerused Linen finish | Yes |
| Upholstered seat with welt | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 20 in (50.8 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 44 |
Reviews
There are no reviews yet.