Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The wood frame of the Acora buffet, featuring three-dimensional door fronts, is wrapped in beautiful sheets of brass. Each seam is also finished with brass nailheads, giving the design a tailored detailing. Three soft-close doors open to reveal a glossy black interior that includes a drawer with a silver insert and two adjustable shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 47.54 |
|---|---|
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Buffet |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 306.0 |
| Total Shipping Weight | 306.0 |
| Website Material | Metal |
| Behind left and right doors is an adjustable shelf with storage above and below | Yes |
| Brass-clad with German silver technique in Aged Brass finish with patchwork multilevel door fronts | Yes |
| Three pull-to-open, soft-close doors | Yes |
| Square legs with adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind center door are one interior drawer with silver insert and storage above and below | Yes |
| Black interior finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.