Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Silhouette is defined by bold contrasts, clean lines and a hint of Hollywood Regency glamour. The Silhouette nightstand is in a class of its own. Glamorous, sleek and modern, it features an Eggshell wood finish accented by polished stainless steel beading and hardware. Round tapered legs and elegant floral pulls with inlaid kabebe shells add feminine allure.
Product Details
| Cubes | 10.66 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell |
| Overall Product Height | 28.25 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 108.28999999999999 |
| Total Shipping Weight | 108.28999999999999 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Hardware pulls in plated nickel with inlay of Kabebe shell | Yes |
| Inlaid polished stainless steel reveal under top | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Three soft-closing drawers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Eggshell finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Polished stainless steel feet | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 28.25 in (71.75 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.