Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Influenced by Scandinavian minimalism, the Bryne nightstand achieves a sophisticated contemporary style with its simple, practical form. The streamlined design features two drawers and an open compartment topped with laminated white marble. The wire-brushed quartered pine veneers feature a muted Bone finish that highlights the linear wood grain. A stainless steel frame in Tarnished Nickel finish emphasizes the clean horizontal lines while adding a hint of shine to the otherwise subdued palette.
Product Details
| Cubes | 19.29 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 374 Tarnished Nickel and WDF – Bone |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 211.2 |
| Total Shipping Weight | 211.2 |
| Website Material | Metal, Stone and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| One open compartment | Yes |
| Tubular steel framed case in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Wire-brushed quartered pine veneers in Bone finish | Yes |
| Two drawers | Yes |
| Laminated white marble top | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Qty On Hand | 55 |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.