Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Taking a minimalist approach, the Casa Paros nightstand appears to float above two leg panels. Two soft-close drawers have woven panels behind cast metal hardware in an organic shape. The design offers both natural textures and subtle wood grains. A two-port USB charging unit is featured on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 14.03 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 317 Light Playa and WDF – 317 Playa |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 141.0 |
| Total Shipping Weight | 141.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Two wood perpendicular leg panels | Yes |
| Two-port USB charging unit on back of case | Yes |
| Woven material in Light Playa finish on wood-framed drawer fronts | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Two soft-close drawers with metal drawer pulls in Anthracite finish | Yes |
| Playa finish on case and all exposed wood | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.