Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Traditional styling takes center stage on the Mansfield bench. The legs and feet angle outward in a poised stance, ready to support. The padded seat is cleanly upholstered along the top and sides, accentuating the dynamic shape of the frame. This long bench provides ample seating along a wall or the foot of a bed in enduring metal construction and leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 44.9 |
|---|---|
| Cubes | 26.58 |
| Leather | 163-000 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 17.5 |
| Overall Product Width | 61.5 |
| Product Type | Bench |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Width | 61.5 in and 156.21 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Leather |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 17.5 in (44.45 cm) |
| Leather Shown | 218-002 |
| Width | 61.5 in (156.21 cm) |
| Qty On Hand | 94 |
Reviews
There are no reviews yet.